علمی پژوهشی

روانشناسی اجتماعی

روانشناسی اجتماعی حوزه وسیعی است که شامل مطالعه شناخت، احساسات و رفتار افراد در بازتاب خود و تعامل با دیگران است.

برنامه این دپارتمان در روانشناسی اجتماعی شامل اساتیدی است که در طیف وسیعی از سطوح تحلیل (به عنوان مثال سطوح فردی، بین فردی، درون گروهی، بین گروهی و اجتماعی) تحقیقات انجام می دهند و به دانشجویان این فرصت را می دهد تا بر دیدگاه های متعدد در مورد رفتار انسانی تسلط پیدا کنند.

انتظار می رود دانشجویان پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد به دنبال دکترا باشند و به طور کلی در زمینه موضوعی کار کنند که با تخصص حداقل یک عضو هیئت علمی سازگار است (به صفحات وب آنها مراجعه کنید).

امکانات و منابع

این بخش دارای یک آزمایشگاه تعامل اجتماعی است که مجهز به اتاق کنترل، تجهیزات ضبط سمعی و بصری و ویدیویی و امکانات تست گروهی است.

اعضای هیات علمی همچنین دارای فضای آزمایشگاهی مجهز به رایانه برای مصاحبه و مطالعات گروهی کوچک، به علاوه تجهیزاتی برای انجام مطالعات زمان واکنش و ارزیابی پاسخ‌های عصبی غدد درون ریز (به عنوان مثال، آزمایش کورتیزول بزاقی) هستند.

امکاناتی برای انجام تحقیقات نظرسنجی مبتنی بر وب نیز موجود است.

نمونه ای از تحقیق در روانشناسی اجتماعی؛ بررسی خدمات سلامت روان در جوامع بومی

مردم بومی آمریکای شمالی وارث میراث ویرانگر استعمار اروپا هستند.

تاریخ های وحشیانه سلب مالکیت زمین، تسخیر نظامی، اسکان اجباری، سرکوب مذهبی، و یکسان سازی اجباری اقتصاد، شیوه زندگی، منابع معنا و اهمیت را از جوامع بومی ربوده است که پیامد قابل پیش بینی اپیدمی مشکلات «سلامت روان» مانند تضعیف روحیه، سوء مصرف مواد، خشونت و خودکشی در این جوامع بوده است.

به نظر می رسد یکی از راه حل های آشکار، شروع یا گسترش خدمات سلامت روان برای دسترسی بهتر  بومیان باشد.

و با این حال، خدمات سلامت روان مانند مشاوره و روان درمانی به فرضیات و آرزوهایی بستگی دارد که ممکن است به خوبی با حساسیت های فرهنگی بومی سازگار نباشد.

به عنوان مثال، شیوه‌های مشاوره از ارزش مفروض «خود صحبتی» درون‌نگر و گویا برای مراجعان استفاده می‌کنند، در حالی که هنجارهای جامعه قبیله‌ای ممکن است بر ارتباطی خارج از تعامل با خویشاوندان صمیمی تاکید کنند، که به جای افشای صریح منجر به سکوت آشکار می‌شود.

علاوه بر این، با توجه به تاریخ حساس استعمار، چنین تفاوت‌هایی این پتانسیل را دارد که اعضای جامعه بومی را از همان خدمات و ارائه‌دهندگانی که برای کمک به آنها تعیین شده‌اند، بیگانه کند.

منبع:

https://www.uvic.ca/socialsciences/psychology/graduate/social-psychology/index.php

علم جامعه شناسی

آشنایی با جامعه شناسی از سایت های دانشگاهی مختلف توسط دکتر منیژه نویدنیا در اختیار علاقمندان قرار داده می شود، به انضمام نمودارها، عکس ها ... که شیوه ابداعی ایشان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا