علمی توصیفی

تغییرات جامعه با کامپیوتر و اینترنت

جامعه امروز با شتاب زیادی در حال تغییر است. یکی از دلایل این تغییرات قابل دسترس شدن همگانی و فراگیر کامپیوتر و اینترنت است که باعث می شود افراد به کل جهان دسترسی پیدا کنند و از هر چه هست و نیست، آگاه شوند.

خانواده ها از موبایل به دست بودن جوانان دل خوشی ندارند و سرپیچی و نافرمانی آنان را به پای آنچه از اینترنت می آموزند، می گذارند. البته نمی شود از این واقعیت چشم پوشید.

اما، اگر کامپیوتر و اینترنت را به چاقو تشبیه کنیم، فکر می کنم مشکل حل شود. چون همه می دانیم که از چاقو هم می شود، استفاده به جا کرد و هم می شود با استفاده ناشیانه از آن، به خود یا دیگران آسیب زد.

از اینرو، کامپیوتر و اینترنت هم می توانند تغییرات مناسب

چون افزایش اطلاعات، تبادل دانش، دسترسی به دیگران، آسان شدن خرید و معاملات را فراهم کنند

و هم می شود با استفاده نادرست به دوستی های نافرجام، تفریحات خانمانسوز، اتلاف وقت، دلخوشی های خیالی، موجب تغییرات زیان بار باشند.

بنابراین، جامعه با کامپیوتر و اینترنت رو به سوی تغییر دارد و این تغییرات ادامه خواهند داشت.

اما جهت تغییر مثبت یا منفی، سودآور یا زیان آور، هدفمند یا بی برنامه به افراد جامعه بستگی دارد که قصد دارند عمر و زندگی خویش را چگونه بگذارند.

اما، صرف نظر از افراد «آموزش» نیز موثر است.

همچنان که مدرسه رفتیم تا الفبا را بیاموزیم، باید آموزش دید، تا استفاده هدفمند از تکنولوژی را آموخت و این امکان را به سرمایه و فرصت بیشتری تبدیل کرد. 

نتیجه: کامپیوتر و اینترنت نیز مانند هر وسیله یا تکنولوژی دیگر به نحوه استفاده انسان بستگی دارد و خودش ذاتاً خوب یا بد نیست.

بنابراین، یکی از راه هایی که می تواند استفاده صحیح را به کاربران بدهد، آموزش است تا کامپیوتر و اینترنت را نیز مانند سایر تکنولوژی ها بتوان در جای درست، در وقت درست، در مکان درست، برای هدفی درست، استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا