علمی پژوهشی

درباره جامعه شناسی

تقریباً هر بخش از زندگی روزمره ما اجتماعی است، چنان که درونی ترین افکارمان به زبانی که با دیگران به اشتراک می گذاریم، بیان می شود.

تعاملات ما با دوستان، خانواده، اساتید، یا شخصی که قهوه مان را از او می خریم، از زمینه هایی پیروی می کند که از فرهنگی به فرهنگی دیگر متفاوت است.

مشاغلی که از بین آنها انتخاب می کنیم – و اینکه آیا اصلاً شغلی داریم یا خیر – توسط سیستم اجتماعی-اقتصادی جامعه تعریف می شود.

حتی رابطه ما با طبیعت توسط یک زمینه اجتماعی خارج از کنترل هر فردی شکل می گیرد.

ما در دنیایی از معانی و ساختارهایی به دنیا آمده‌ایم که ما را شکل می‌دهند، که باید با آن‌ها سازگار شویم و از بسیاری جهات سعی کنیم دوباره شکل دهیم تا زنده بمانیم.

جامعه شناسی به دنبال درک این نیروها، سیستم ها و ساختارهای گسترده است.

همانطور که سی رایت میلز بیان می کند، ما از تخیل جامعه شناختی خود استفاده می کنیم تا از دنیای روزمره ای که به عنوان فردی بدیهی تلقی می شویم، فراتر برویم و موقعیت اجتماعی و تاریخی گسترده تری را که در آن قرار داریم، درک کنیم.

انتخاب‌هایی که در مورد زندگی‌ای که می‌خواهیم داشته باشیم، به چه شکلی توسط ساختارهای اجتماعی شکل می‌گیرد؟

ایده های ما در مورد خوب و بد، عدالت و انصاف، یا آزادی و ظلم چگونه با جامعه ای که در آن زندگی می کنیم، ارتباط دارد؟

دپارتمان جامعه شناسی در دانشگاه  Albertaبا داشتن تخصص های آموزشی و پژوهشی در جرم شناسی و مطالعات اجتماعی- حقوقی، ساختار و سیاست اجتماعی، و نظریه و فرهنگ، یکی از بهترین ها در کانادا است.

جامعه شناسی سختگیری یک رشته علمی را با توجه به ارتباط اجتماعی ترکیب می کند.

به عنوان یک دانشجوی جامعه شناسی، زندگی اجتماعی، تغییرات اجتماعی و علل اجتماعی و پیامدهای رفتار انسانی را مطالعه خواهید کرد.

جامعه شناسان ساختار گروه ها، سازمان ها و جوامع و نحوه تعامل افراد در این زمینه ها را بررسی می کنند.

از آنجایی که همه رفتارهای انسان اجتماعی است، موضوع جامعه شناسی از خانواده صمیمی گرفته تا اوباش متخاصم؛ از جنایت سازمان یافته تا سنت های مذهبی؛ از تقسیمات نژادی، جنسیتی و طبقه اجتماعی تا باورهای مشترک یک فرهنگ مشترک را در بر می گیرد. (انجمن جامعه‌شناسی آمریکا (2009: ص. 5).

این درک عمیق‌تر از جامعه شما را به درک بهتری از مسائل اجتماعی و چگونگی پرداختن به آنها از طریق سیاست‌های اجتماعی روشنگرانه و موثر هدایت می‌کند.

منبع:

https://www.ualberta.ca/sociology/about-sociology/index.html

علم جامعه شناسی

آشنایی با جامعه شناسی از سایت های دانشگاهی مختلف توسط دکتر منیژه نویدنیا در اختیار علاقمندان قرار داده می شود، به انضمام نمودارها، عکس ها ... که شیوه ابداعی ایشان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا