علمی پژوهشی

مادر شدن به درآمد زنان برای یک دهه آسیب زده است

یک مطالعه دانشگاه Queensland نشان داده است که بچه دار شدن بر درآمد شغلی مادر تا 10 سال تاثیر منفی می گذارد.

محققان از داده‌های نظرسنجی درآمد خانوار در استرالیا (HILDA) برای بررسی تاثیر والدین (والد شدن) بر درآمد در یک دوره 10 سال قبل و 10 سال پس از تولد فرزند، استفاده کرده اند.

Steinbring نویسنده اصلی گفت که در حالی که تحقیقات قبلی یک «جریمه مادری» فوری بر درآمد زنان را نشان داده است، این مطالعه یکی از اولین مطالعاتی است که مسیر بلندمدت درآمد خانوار را در روند والد شدن، بررسی کرده است.

خانم Steinbring گفت: ما می دانستیم که «والد شدن» یک عامل کلیدی در از دست دادن درآمد برای زنان است، اما نمی دانستیم که آیا زنان در مقطعی شروع به بازیابی درآمدهای از دست رفته خود کرده اند یا خیر؟

گرچه انتظار می رفت که در دراز مدت زوج ها به تدریج به ترتیبات درآمدی قبل از «والد شدن» بازگردند، نتایج مطالعه ما این را تایید نمی کند.

«والد شدن» بر مردان و زنان تاثیر متفاوتی می‌گذارد و شکاف جنسیتی در درآمد آنها هنوز تا 10 سال پس از اولین تولد فرزند مشهود است.

این مطالعه نشان می‌دهد که سهم خانوارهایی که نان‌آور خانه‌شان مرد است، پس از «والد شدن» به شدت افزایش می‌یابد و با گذشت 10 سال هنوز به سطح قبل از والدینی، بازنگشته است.

همچنین کاهش زیادی را در تعداد خانوارهای با درآمد برابر نشان می دهد. با این حال، نوسانات درآمدی  آنها کمتر از خانوارهایی است که زن نان آور خانواده می باشد.

خانم Steinbring می گوید که ادامه کار برای فردی که درآمد بیشتری کسب می کند، منطقی است و مطالعه ما تایید می‌کند که والدین، الگوی نان‌آور مرد را تثبیت می‌کنند، اما همچنین تحقیق نشان داده است که برخی از زوج‌ها دارای الگوی نان آور زن هستند که ما می‌توانیم از آن خانواده‌ها یاد بگیریم.

سیاست فعلی (در استرالیا) عمدتاً بر حمایت از زنان پس از تولد فرزند متمرکز است، اما تحقیقات ما نشان می‌دهد که افزایش درآمد زنان قبل از زایمان نیز می‌تواند به بهبود برابری کمک کند.

پروفسور Janeen Baxter یکی از نویسندگان و مدیر مرکز دوره زندگی، معتقدست که این مطالعه بینش های ارزشمند جدیدی را در مورد نقش والدین در نابرابری جنسیتی در طول زندگی ارائه داده است.

پروفسور Baxter می گوید که یافته‌ها نشان داده اند که فشارهای ساختاری، اقتصادی و فرهنگی برای انطباق با مدل نان‌آور مرد، و همچنین تقسیم نابرابر مسئولیت‌های خانه‌داری و مراقبت از کودکان، تاثیر قوی بر درآمدهای پس از «والد شدن» دارد.

پروفسور Baxter بر این باور است که این مطالعه نیاز به در نظر گرفتن سیاست هایی را تاکید می‌کند که سال‌های قبل از «والد شدن» را به عنوان دوره‌ای کلیدی در نظر بگیرد که در آن حمایت‌های هدفمند می‌تواند برابری جنسیتی بلندمدت‌تری را تقویت کند.

منبع:

https://www.uq.edu.au/news/article/2023/04/motherhood-hits-women%E2%80%99s-earnings-decade

علم جامعه شناسی

آشنایی با جامعه شناسی از سایت های دانشگاهی مختلف توسط دکتر منیژه نویدنیا در اختیار علاقمندان قرار داده می شود، به انضمام نمودارها، عکس ها ... که شیوه ابداعی ایشان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا