علمی پژوهشی

مقطع لیسانس جامعه شناسی

هدف از مقطع لیسانس جامعه‌شناسی آماده‌سازی دانشمندان علوم اجتماعی است که بتوانند به طور انتقادی فکر کنند و بتوانند ماهیت چندوجهی تغییرات، چالش‌ها و مشکلات اجتماعی را درک کنند و آنها را در چارچوب‌های تحلیلی نظری و تجربی متناظر بگنجانند.

دانشجویان مهارت های مطالعه سیستماتیک جامعه معاصر و تحولات اجتماعی در سطح جهانی را به دست خواهند آورد. این مقطع شامل مطالعه جامعه قبرس و تغییراتی است که بر آن در چارچوب های فوق تاثیر می گذارد.

مقطع لیسانس، دانشجویان را از طریق دوره‌های نظری جامعه‌شناسی عمومی به دانش جامع در علم جامعه‌شناسی مجهز می‌کند و همچنین آموزش روش‌شناسی تحقیق را از طریق تحقیقات بین‌رشته‌ای و پرورش مهارت‌های نوآورانه به آنها ارائه می‌دهد.

در عین حال، دانشجویان می توانند برنامه تحصیلی خود را با توجه به علایق فردی خود تنظیم کنند.

این را می توانند از طریق: دوره های تخصصی انتخابی که به موضوعات کلیدی مختلف اجتماعی می پردازد (بیکاری جوانان و اشکال جدید اشتغال، عدم تعادل جنسیتی، هویت و تنوع، مهاجرت، فقر و طرد اجتماعی، دگرگونی ساختار خانواده، جهانی شدن، توسعه فناوری و غیره)، به انجام برسانند.

این برنامه علاوه بر ماموریت اصلی خود – پرورش تفکر انتقادی و شهروندی فعال – دانشجویان را برای تحصیلات تکمیلی در جامعه شناسی و سایر رشته های مرتبط (مانند تحقیقات اجتماعی کاربردی، مطالعات جنسیتی، سیاست اجتماعی، روابط بین فرهنگی، مطالعات ارتباطات، تبلیغات و بازاریابی، مطالعات فرهنگی، توسعه منابع انسانی در زمینه های مختلف مدیریت آموزشی، توسعه منابع انسانی در زمینه مدیریت منابع انسانی) آماده می کند. زمینه هایی که در قبرس و خارج از کشور نیازمند مهارت های تخصصی در زمینه تخصص اجتماعی هستند.

نتایج کلیدی یادگیری

دانشجویانی که از مقطع لیسانس جامعه شناسی فارغ التحصیل می شوند:

  • درک نظری جامعی از رشته جامعه شناسی خواهند داشت و می توانند با در نظر گرفتن امکانات و محدودیت ها، آن رشته را به صورت انتقادی ارزیابی کنند. آنها همچنین درک کلی از رشته های مکمل مرتبط (علوم سیاسی و انسان شناسی اجتماعی) به دست می آورند.
  • توانایی بازسازی سوالات اجتماعی را با استفاده از اصطلاحات جامعه شناسی دارند و می توانند با استفاده از ابزارهای مناسب (روش شناسی، بررسی ادبیات، تحلیل و غیره) به آنها پاسخ دهند.
  • مهارت‌های روش‌شناختی تخصصی را توسعه داده‌اند که آنها را قادر به تولید داده‌های اولیه و تجزیه و تحلیل داده‌های ثانویه، از طریق دوره‌های تحقیق روش‌شناختی، روش‌های کمی و کیفی و تکنیک‌های تحقیق می‌کند.
  • تخصص نظری و تجربی را در مورد یک سری مسائل جامعه‌شناختی معاصر مانند طبقه اجتماعی، قومیت، جنس، مذهب، اقتصاد، سیاست، مهاجرت، جهانی‌سازی و غیره به دست آورده‌اند.
  • شایستگی ها و مهارت های عمومی (تجزیه و تحلیل، ترکیب، تفکر انتقادی، جمع آوری داده ها، تعامل، نوشتار، ارائه کتبی و شفاهی نتایج پژوهش، استفاده از ابزارهای رایانه ای، کار گروهی و غیره) را از طریق روش های یادگیری مشارکتی که بر کار گروهی در فعالیت های پژوهشی تاکید دارد، توسعه داده اند.
  • درکی از سهم بالقوه خود به عنوان دانشمندان علوم اجتماعی در محیط های کاری مختلف به دست می آورند که به موارد زیر مربوط می شود: تحقیقات اجتماعی، جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های اجتماعی، برنامه ریزی و ارزیابی سیاست های اجتماعی، اجرای سیاست های مربوط به دولت رفاه و حقوق اجتماعی، مداخله اجتماعی و درگیری با مشکلات اجتماعی در زمینه های مختلف.

مشخصات شغلی فارغ التحصیلان با مثال

فارغ التحصیلان لیسانس جامعه شناسی می توانند در موسساتی کار کنند که در زمینه تحقیقات اجتماعی و همچنین در موقعیت های مختلف در بخش عمومی و عام، سازمان های غیردولتی و شرکت ها فعالیت می کنند.

مجموعه مهارت‌های حرفه ای در تخصص اجتماعی برای مجموعه‌ای از موقعیت‌های مختلف در بازار کار مهم و ضروری تلقی می‌شود. به عنوان مثال، فارغ التحصیلان جامعه شناسی می توانند از مدارک تحصیلی خود در موقعیت هایی استفاده کنند که مربوط به موارد زیر است:

تحقیقات اجتماعی؛ تولید و تجزیه و تحلیل داده های اجتماعی؛ برنامه ریزی و ارزیابی سیاست اجتماعی؛ اجرای سیاست های مربوط به دولت رفاه و حقوق اجتماعی (مانند بهداشت، آموزش، بیمه، مسکن، برابری جنسیتی)؛ مشاوره برنامه توسعه اجتماعی؛ مداخله اجتماعی و مدیریت مشکلات اجتماعی در زمینه های مختلف (مانند بیکاری، خشونت)؛ و بخش های ارتباطات، اطلاعات و روابط عمومی.

اگرچه توسعه بخش‌های شغلی محلی مرتبط با این زمینه‌ها کُند بوده است، با این وجود در دو دهه اخیر به دلیل جهانی شدن و پیوستن کشور به اتحادیه اروپا، گسترش چشمگیری داشته است. ولی انتظار می رود که در آینده در نتیجه نیازهای جدیدی که جوامع معاصر با آن مواجه هستند، زمینه های شغلی فارغ التحصیلان مقطع لیسانس جامعه شناسی به طور قابل توجهی توسعه یابد.

منبع:

علم جامعه شناسی

آشنایی با جامعه شناسی از سایت های دانشگاهی مختلف توسط دکتر منیژه نویدنیا در اختیار علاقمندان قرار داده می شود، به انضمام نمودارها، عکس ها ... که شیوه ابداعی ایشان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا