خلاق و ابداعی

وظیفه جامعه شناس چیست؟

تعجب نکنید! به راستی، وظیفه جامعه شناس چیست؟

بنیانگذاران مکاتب جامعه شناسی هر کدام تعریف مشخص از علم جامعه شناسی به دست داده اند و بر این باور بودند که «تعریف»، گویای «کار» و «وظیفه» جامعه شناس است.

اما، چنین نیست! چون تعاریف بر «شناخت»، «مطالعه»، «تحقیق»، «تفهم» و غیره صحه می گذارد که جامعه شناسی را در وادی «علم نظری» می گنجاند.

در حالی که دوران علوم نظری به سر آمده است و علم «کاربردی»، «اجرایی»، «عملیاتی»، «اقدامی» و غیره ضرورت گرفته است که توان حل مشکلات و از طرف دیگر، رونق و بهبود شرایط را داشته باشد.

در این راستا، نقدهای جدی بر جامعه شناسی وارد است ازجمله؛

جامعه شناسی؛ حرف حرف حرف

جامعه شناس چه می کند؟

جامعه شناس کجاست؟ جامعه شناس را کجا پیدا کنیم؟

چرا جامعه شناس نقش آفرین موثر در جامعه نیست؟

بلاتکلیفی و سردرگمی کار و شغل جامعه شناس باعث شده است که دانش آموختگان نیز بیکار بمانند!

بله، درست است! جامعه شناسی که در سطح نظری مدعی است که قادر به حل و فصل آسیب هاست، اینک دانش آموختگان جامعه شناسی خود با آسیب «بیکاری» دست و پنجه نرم می کنند.

چرا دانش آموختگان جامعه شناسی بیکار هستند؟

چرا جامعه شناسی تبدیل به شغل نشده است؟

دانش آموخته جامعه شناسی کجا کار دارد؟

درواقع، همان طور که امروزه، کسی منکر اهمیت دیدگاه های نظری، چشم اندازهای معرفتی، بینش های فکری نیست، به همان میزان، کسی منکر ضرورت فعالیت میدانی، رفتارهای اجرایی، برنامه های عملیاتی نیست. چرا که ترکیب و تعامل آنهاست که باعث شده است علم بتواند زندگی انسان و جامعه را متحول و به سوی رفاه، آسایش، سلامت … ببرد.

در این وادی، وظیفه جامعه شناس چیست؟

وظیفه ای که به حل مشکلات، رفع آسیب ها، برطرف کردن موانع اجتماعی، عبور از محدودیت ها … شود و کیفیت زندگی جمعی را ارتقاء ببخشد.

وظیفه ای که رجزخوانی از توجه و ضرورت جامعه شناسی را کنار بگذارد و آستین بالا زده و وارد میدان زندگی اجتماعی شود.

وظیفه ای که به کار مردم و جامعه آید و دردی را درمان یا داروی را فراهم آورد که توان، ظرفیت و پتانسیل حیات جمعی را افزایش دهد.

با این اوصاف، وظیفه جامعه شناس چیست؟

این جزوه، پاسخی به این پرسش است. پاسخی روشن، مشخص، قابل ارزیابی و نقد در اختیار شما می گذارد. اما، این پاسخ برای کسانی مفید و قابل کاربرد می باشد که آموخته های دقیق از آموزه های جامعه شناسی داشته باشند.

این جزوه، پاسخ به سوال را مدنظر قرار داده است و لذا، چگونگی پردازش آموزه های جامعه شناسی در آن به عهده خودتان واگذار شده است.

این جزوه، فقط ساده و آسان به شما از وظیفه جامعه شناس می گوید، زبدگی و مهارت شما در آموزه های جامعه شناسی است که چگونگی به انجام رساندن این وظیفه را مشخص می کند.

خلاصه؛

این جزوه، آشنایی اولیه با وظیفه جامعه شناس را در اختیار شما گذاشته است، ولی مطالعات و آموخته های جامعه شناسی را طلب می کند که فهمی منطبق با آموزه های جامعه شناسی را برای درک وظیفه جامعه شناس به دست آورید.

این جزوه با کلیک روی دکمه زیر با عنوان «وظیفه جامعه شناس» در اختیار شماست.

دکتر منیژه نویدنیا

دکتری جامعه شناسی. نظریه پرداز و محقق. نویسنده اولین کتاب امنیت اجتماعی در ایران، معرف جامعه شناسی تحلیلی با نگارش شش جلد کتاب، استاد دانشگاه و موسس سایت جامعه شناسان جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا