علمی پژوهشی

گروه ایران شناسی و جامعه شناسی

گروه ایران شناسی در اسفند 1378 (1999 میلادی) با مشارکت سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، دفتر فرهنگ سفارت ایران و فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد.

هدف این دپارتمان اجرای یک تخصص بین‌الملل بین دانشکده‌ای برای دانشجویان است.

برنامه درسی شامل تعدادی موضوعات خاص ایران شناسی است: زبان های ایرانی، تاریخ، ادبیات، فرهنگ، قوم نگاری، آداب و سنن ایران. دانشجویان بخش تاریخ، علوم سیاسی و حقوق در این بخش تحصیل می کنند.

این دپارتمان کنفرانس ها، سمینارها، میزگردها و سخنرانی های دانشمندان روسی و خارجی را برگزار می کند. این کار کمک قابل توجهی به توسعه روابط تحقیقاتی، فرهنگی و آموزشی بین روسیه و همکاران خارجی می کند.

این دپارتمان میزبان سمینار دائمی ایران شناسی برای دانشجویان و دانش پژوهان است.

این سمینار به موضوعات زیر می پردازد: «تاریخ، باستان شناسی و مطالعات هنر»، «فلسفه و مطالعات دین»، «مطالعات ادبی»، «زبان شناسی»، «علوم سیاسی و تحلیل سیاسی منطقه ای».

این دپارتمان با همکاری بخش تاریخ، علوم سیاسی و حقوق سالانه کنفرانس هایی را برای خاورشناسان جوان برگزار می کند.

این دپارتمان مجموعه بزرگی از کتاب های ادبیات آموزشی و دانشگاهی در حدود 2000 جلد دارد. ایجاد و ذخیره وجوه کتابخانه با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه و شرکای خارجی امکان پذیر شد. همچنین این دپارتمان مجهز به امکانات ویدئویی به روز است.

یکی از نتایج مهم همکاری با شرکای ایرانی، برگزاری تورهای مطالعاتی سالانه منظم به ایران (تهران، اصفهان، مشهد) برای دانشجویان و متخصصان روسیه است.

این سفرها شامل مطالعه زبان فارسی، ادبیات، تاریخ و چندین رشته مرتبط با ایران شناسی می باشد.

در چارچوب این مشارکت، دانشگاه علامه طباطبایی (ATU) به طور مرتب برنامه های کارآموزی ترم را برای دانشجویان روسیه در تهران برگزار می کند.

دانشکده جامعه شناسی

دانشکده جامعه شناسی در سال 1996 با عنوان گروه جامعه شناسی در دانشکده فلسفه تاسیس شد.

سه رشته اصلی توسط سه گروه ارائه می شود: گروه نظریه و تاریخ جامعه شناسی، گروه جامعه شناسی کاربردی، گروه جامعه شناسی سیاسی و فناوری های اجتماعی.

این دانشکده متخصصان بسیار ماهر و اعضای انجمن های جامعه شناسی بین المللی و ملی را استخدام می کند.

این دانشکده مدرک لیسانس را در رشته های «جامعه شناسی بازاریابی»، «جامعه شناسی سیاست و روابط عمومی» دارد و در مقطع ارشد «مشاوره سیاسی» و «مشاوره مدیریت و فناوری های اجتماعی» و هم چنین دکترا را نیز دارد.

یک کالج علمی مستقل برای «جامعه شناسی زندگی» در این دانشکده ایجاد شده است که سنت نسل های دانشگاهی را با انجام تحقیقات و انتشارات دانشگاهی حفظ و تداوم می بخشد.

دانشکده از اجرای سمینارهای آکادمیک و آموزشی، کنفرانس های بین المللی و ملی حمایت می کند.

اعضای هیات علمی و دانشجویان فعالانه در انجام تحقیقات شرکت می کنند. آنها در کنفرانس ها و میزگردها شرکت می کنند، تحقیقات خود را منتشر می کنند، مسابقات خلاقانه برگزار می کنند و در سازمان های مختلف کارآموزی می کنند.

منبع:

https://www.rsuh.ru/en/faculties-departments-and-international-centers/russian-iranian-center/

https://www.rsuh.ru/en/faculties-departments-and-international-centers/faculty-of-sociology/

علم جامعه شناسی

آشنایی با جامعه شناسی از سایت های دانشگاهی مختلف توسط دکتر منیژه نویدنیا در اختیار علاقمندان قرار داده می شود، به انضمام نمودارها، عکس ها ... که شیوه ابداعی ایشان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا